Prezydent o reformie imigracyjnej

obama-immi-speechW swoim wystąpieniu na Amerykańskim Uniwersytecie w Waszyngtonie, Prezydent Barack Obama potwierdził, że kompleksowa reforma imigracyjna jest wciąż priorytetem jego administracji.

Na wstępie swojego przemówienia Prezydent Obama podkreślił, że wszystkie reformy, jakkolwiek nie były by trudne i kontrowersyjne, są po to, aby zapewnić nam samym i przyszłym pokoleniom lepszą przyszłość. Dotyczy to zarówno reformy służby zdrowia, systemu edukacji jak i reformy imigracyjnej.

Prezydent podkreślił, że nie możemy zapominać, że to imigranci uczynili Stany Zjednoczone tym czym są dziś. Różnorodność talentów i kultur wzbogaca Stany Zjednoczone, a to, że są one silnikiem globalnej ekonomi sprawia też, że są magnesem dla utalentowanych i pracowitych ludzi. Ponadto, nie powinniśmy zapominać o tym, że każdy z nas ma przodków, którzy przybyli do USA w nadziei na lepsze życie w dalszej lub bliższej przeszłości. Według Obamy, to skąd pochodzimy nie ma znaczenia, bowiem to wiara w uniwersalne wartości i oddanie nowej ojczyźnie sprawiają, że jesteśmy Amerykanami.

Prezydent podkreślił, że obecny status quo prowadzi do podziałów i niekorzystnie wpływa na sytuacje w kraju. To, że pracodawcy zatrudniają osoby bez legalnego pobytu prowadzi to tego, że legalni rezydenci i obywatele tracą miejsca pracy, a nisko płatni pracownicy są wykorzystywani i traktowani w nieludzki sposób. Rezultatem braku ogólnonarodowych regulacji zepsutego systemu imigracyjnego jest to, że poszczególne stany, tak jak na przykład Arizona, zaczynają same wprowadzać radykalne przepisy imigracyjne.

Według Prezydenta, deportacja nie jest odpowiedzią na problemy imigracyjne, a na kompleksową reformę imigracyjną powinny składać się: ochrona granic, kary dla firm zatrudniających nieudokumentowanych imigrantów, regulacja pobytu tych, którzy już tu są. Obama uważa że ci, którzy przebywają na terenie Stanów Zjednoczonych bez właściwych dokumentów powinni przyznać się, że złamali prawo, powinni się zarejestrować, zapłacić podatki i odpowiednie kary, nauczyć się angielskiego i stanąć w kolejce po obywatelstwo. Kompleksowa reforma imigracyjna, na którą powinny złożyć się wszystkie wymienione wyżej elementy, nie tylko naprawi sytuację wewnątrz kraju, ale stworzy sprawny system, który zabezpieczy kraj przed dalszą nielegalną imigracją i usprawni imigrację legalną dla członków rodzin obywateli oraz pracowników tymczasowych.

Prezydent wezwał przedstawicieli obu partii do pracy nad reformą imigracyjną, ale głównie skierował swoje słowa do członków partii republikańskiej.

Nie zwlekaj, powiedz swoim republikańskim przedstawicielom w Kongresie, żeby poparli reformę imigracyjną!

Share

Obejrzyj wystąpienie prezydenta Obamy w sprawie reformy imigracyjnej:

Share

Comments are closed.