DAPA; Sesja informacyjna

Thursday, April 2nd, 2015

ikona1W związku z brakiem całościowej reformy imigracyjnej prezydent Barack Obama wydał 20. listopada ubiegłego roku zarządzenie przynoszące ulgę imigracyjną nieudokumentowanym rodzicom oraz poszerzył kryteria kwalifikujące na program DACA. Dowiedz się więcej na temat DAPA i DACA. Przyjdź na spotkanie informacyjne.
(more…)

DAPA; Ochrona przed deportacją dla rodziców

Thursday, March 26th, 2015

immigration-latinoSpełniając swoją obietnicę, Prezydent Barack Obama wydał 20. litopada 2014 roku zarządzenie wykonawcze (z mocy swego urzędu) w sprawie imigracji w związku z brakiem reformy przepisów imigracyjnych. Nowe działania Prezydenta obejmują tzw. Deferred Action for Parents (DAPA, Ochrona przed deportacją dla rodziców). Oznacza to, że wiele osób, które w tej chwili mieszkają w Stanach Zjednoczonych bez dokumentów imigracyjnych i których dzieci są obywatelami USA lub mają prawo stałego pobytu, będzie mogło złożyć wniosek o ochronę przed deportacją (sposób na pozostanie w USA za zgodą władz) i o pozwolenie na pracę.

W tej chwili nie można się o nic ubiegać dlatego nie daj się nabrać na nieuczciwe reklamy, notariuszy, biur podróży, czy adwokatów żądających pieniędzy i przekonujących, że mogą złożyć Twój wniosek czy zapisać się do kolejki. Choć formularze wniosków nie są jeszcze dostępne, są pewne rzeczy, które można zrobić w ramach przygotowań do złożenia wniosku. (more…)

Spotkanie informacyjne o tymczasowych prawach jazdy

Friday, October 25th, 2013

tidlInicjatywa Polonijna zaprasza na spotkanie informacyjne, podczas którego wszyscy zainteresowani będą mogli poznać szczegóły ustawy, dzięki której wszyscy mieszkańcy stanu Illinois, wliczając w to tych, którzy nie mają uregulowanego statusu imigracyjnego, już od 1 grudnia mają możliwość starania się o tymczasowe prawo jazdy (Temporary Visitor Driver’s Licenses –TVDL).
(more…)

Spotkanie informacyjne o projekcie ustawy imigracyjnej

Thursday, June 6th, 2013

logo1Po wielomiesięcznych dyskusjach i zakulisowych negocjacjach 17 kwietnia 2013 roku grupa 8 senatorów przedstawiła projekt ustawy imigracyjnej, który zakłada całościową reformę systemu imigracyjnego.

Inicjatywa Polonijna od samego początku swojej działalności zabiega o uchwalenie nowej ustawy imigracyjnej poprzez stały kontakt i nacisk na lokalnych polityków. Dzięki współpracy z innymi organizacjami społecznymi organizacja w ogromnym stopniu przyczyniła się do uchwalenia w Illinois ustawy Illinois DREAM oraz ustawy o tymczasowych prawa jazdy, które uczyniły stan jednym z najbardziej pro-imigracyjnych. (more…)

Spotkanie informacyjne o tymczasowych prawach jazdy

Wednesday, March 13th, 2013

tidlPodczas gdy rząd federalny nie śpieszy się z uchwaleniem całościowej reformy imigracyjnej, poszczególne stany same zaczynają być pro-aktywne i uchwalają przychylne imigrantom prawa. Do takich stanów należy Illinois. 6 marca 2013 roku ponad sto osób uczestniczyło w spotkaniu informacyjnym w Centrum Kopernikowskim zorganizowanym przez liderów Inicjatywy Polonijnej na temat nowej ustawy, która pozwoli wszystkim imigrantom mieszkającym w stanie Illinois na legalne prowadzenie samochodu (SB 957). (more…)

Spotkanie informacyjne o stypendiach

Tuesday, February 12th, 2013

dream_fundSpotkanie informacyjne o stypendiach dla nieudokumentowanych imigrantów, które odbyło się w środę, 6 lutego w Centrum Kopernikowskim, było wielkim sukcesem. Na spotkanie przyszło ponad sto osób, w tym studenci i ich rodzice, po to, żeby dowiedzieć się jak zdobyć pieniądze na studia w stanie Illinois.

Liderzy Inicjatywy Polonijnej udzielili zebranym informacji na temat ustawy IL DREAM Act, podpisanej przez gubernatora w 2011 roku. Inicjatywa Polonijna była jedną z organizacji, która walczyła o ustawę i przyczyniła się do jej uchwalenia, dlatego jest to dla nas bardzo ważne, żeby Polacy mieszkający w stanie mieli informacje na temat samej ustawy i korzyści z niej płynących. (more…)

Program ochrony dla młodzieży “Marzyciel”

Monday, August 20th, 2012

DREAM-Relief-Org-LogoOd 15 sierpnia 2012 młodzi imigranci spełniający określone warunki mogą ubiegać się o tak zwane odroczenie decyzji (Deferred Action for Childhood Arrivals). Osoba, która kwalifikuje się na wspominanie odroczenie, może ubiegać się o tymczasowe, dwuletnie, pozwolenie na prace i pobyt w USA. żeOdroczenie Decyzji NIE oferuje zielonej karty ani ścieżki do obywatelstwa. (more…)

Nie będzie więzienia w Crete

Tuesday, June 26th, 2012

Po wielomiesięcznej batalii i protestach, liderom miejskim miasteczka Crete w stanie Illinois udało się zablokować pomysł budowy imigracyjnego więzienia dla osób oczekujących na deportację ze Stanów Zjednoczonych w jednej z dzielnic ich powiatu. Właścicielem i zarządcą budowanego aresztu miała być firma Corrections Corporation of America (CCA) – prywatna korporacja posiadająca podobne budynki w innych stanach. Firma ciesząca się niezbyt pochlebną opinią, gównie przez działania na pograniczu praw człowieka i lobbing na rzecz prawa anty-imigracyjnego. Mieszkańcy Crete wraz z liderami podjęli swoją decyzję w oparciu o bardzo duży sprzeciw społeczny dla tego przedsięwzięcia. Sprawą pilnie zajmowały się również organizacje pozarządowe walczące o prawa człowieka i imigrantów. Próba budowy imigracyjnego więzienia w Crete rozbudziła również ogólnokrajową debatę na temat konieczności kompleksowej reformy imigracyjnej oraz łamania praw człowieka przez coraz częściej powstające prywatne więzienia w USA i sposób ich kontroli. (more…)

Zostań wolontariuszem infolinii wsparcia dla rodzin

Thursday, October 20th, 2011

telefon-dzwonmicTylko w miesiącu wrześniu Infolinia Wsparcia dla Rodzin pomogła ponad 1800 rodzinom….to jest okazja dla Ciebie by być częścią inicjatywy, która oferuje niezbędne informacje, wsparcie oraz skierowania dla rodzin w potrzebie.

Przyłącz się to grupy 67 wolontariuszy! Pomóż rodzinom, które są w procesach deportacyjnych!

Każdego dnia 1100 rodzin jest rozdzielanych przez deportacje. Ty możesz im pomoc!

W Sobotę, 12 listopada od 12:00 pm do 4:00 pm w biurze Stanowej Koalicji na Rzecz Imigrantów i Uchodźców (Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights) odbędzie się szkolenie dla wolontariuszy, którzy chcą być częścią 24-godzinnej Infolinii Wsparcia dla Rodzin. (more…)

Administracja prezydenta wstrzymuje deportacje

Friday, August 19th, 2011

ice-arrest

Administracja prezydenta Baracka Obamy wstrzyma deportacje nieudokumentowanych imigrantów, którzy nie popełnili żadnych przestępstw. Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Janet Napolitano w liście wystosowanym w czwartek do grupy ponad 20 senatorów napisała, że rząd skupi się jedynie na deportacjach przestępców i osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Zezwoli to wielu nieudokumentowanym imigrantom na ubieganie się o pozwolenie na pracę w Stanach Zjednoczonych. (more…)