DAPA; Ochrona przed deportacją dla rodziców

Thursday, March 26th, 2015

immigration-latinoSpełniając swoją obietnicę, Prezydent Barack Obama wydał 20. litopada 2014 roku zarządzenie wykonawcze (z mocy swego urzędu) w sprawie imigracji w związku z brakiem reformy przepisów imigracyjnych. Nowe działania Prezydenta obejmują tzw. Deferred Action for Parents (DAPA, Ochrona przed deportacją dla rodziców). Oznacza to, że wiele osób, które w tej chwili mieszkają w Stanach Zjednoczonych bez dokumentów imigracyjnych i których dzieci są obywatelami USA lub mają prawo stałego pobytu, będzie mogło złożyć wniosek o ochronę przed deportacją (sposób na pozostanie w USA za zgodą władz) i o pozwolenie na pracę.

W tej chwili nie można się o nic ubiegać dlatego nie daj się nabrać na nieuczciwe reklamy, notariuszy, biur podróży, czy adwokatów żądających pieniędzy i przekonujących, że mogą złożyć Twój wniosek czy zapisać się do kolejki. Choć formularze wniosków nie są jeszcze dostępne, są pewne rzeczy, które można zrobić w ramach przygotowań do złożenia wniosku. (more…)

Spotkanie informacyjne o tymczasowych prawach jazdy

Friday, October 25th, 2013

tidlInicjatywa Polonijna zaprasza na spotkanie informacyjne, podczas którego wszyscy zainteresowani będą mogli poznać szczegóły ustawy, dzięki której wszyscy mieszkańcy stanu Illinois, wliczając w to tych, którzy nie mają uregulowanego statusu imigracyjnego, już od 1 grudnia mają możliwość starania się o tymczasowe prawo jazdy (Temporary Visitor Driver’s Licenses –TVDL).
(more…)

Spotkanie informacyjne o projekcie ustawy imigracyjnej

Thursday, June 6th, 2013

logo1Po wielomiesięcznych dyskusjach i zakulisowych negocjacjach 17 kwietnia 2013 roku grupa 8 senatorów przedstawiła projekt ustawy imigracyjnej, który zakłada całościową reformę systemu imigracyjnego.

Inicjatywa Polonijna od samego początku swojej działalności zabiega o uchwalenie nowej ustawy imigracyjnej poprzez stały kontakt i nacisk na lokalnych polityków. Dzięki współpracy z innymi organizacjami społecznymi organizacja w ogromnym stopniu przyczyniła się do uchwalenia w Illinois ustawy Illinois DREAM oraz ustawy o tymczasowych prawa jazdy, które uczyniły stan jednym z najbardziej pro-imigracyjnych. (more…)

Spotkanie informacyjne o tymczasowych prawach jazdy

Wednesday, March 13th, 2013

tidlPodczas gdy rząd federalny nie śpieszy się z uchwaleniem całościowej reformy imigracyjnej, poszczególne stany same zaczynają być pro-aktywne i uchwalają przychylne imigrantom prawa. Do takich stanów należy Illinois. 6 marca 2013 roku ponad sto osób uczestniczyło w spotkaniu informacyjnym w Centrum Kopernikowskim zorganizowanym przez liderów Inicjatywy Polonijnej na temat nowej ustawy, która pozwoli wszystkim imigrantom mieszkającym w stanie Illinois na legalne prowadzenie samochodu (SB 957). (more…)

Spotkanie informacyjne o stypendiach

Tuesday, February 12th, 2013

dream_fundSpotkanie informacyjne o stypendiach dla nieudokumentowanych imigrantów, które odbyło się w środę, 6 lutego w Centrum Kopernikowskim, było wielkim sukcesem. Na spotkanie przyszło ponad sto osób, w tym studenci i ich rodzice, po to, żeby dowiedzieć się jak zdobyć pieniądze na studia w stanie Illinois.

Liderzy Inicjatywy Polonijnej udzielili zebranym informacji na temat ustawy IL DREAM Act, podpisanej przez gubernatora w 2011 roku. Inicjatywa Polonijna była jedną z organizacji, która walczyła o ustawę i przyczyniła się do jej uchwalenia, dlatego jest to dla nas bardzo ważne, żeby Polacy mieszkający w stanie mieli informacje na temat samej ustawy i korzyści z niej płynących. (more…)

Program ochrony dla młodzieży “Marzyciel”

Monday, August 20th, 2012

DREAM-Relief-Org-LogoOd 15 sierpnia 2012 młodzi imigranci spełniający określone warunki mogą ubiegać się o tak zwane odroczenie decyzji (Deferred Action for Childhood Arrivals). Osoba, która kwalifikuje się na wspominanie odroczenie, może ubiegać się o tymczasowe, dwuletnie, pozwolenie na prace i pobyt w USA. żeOdroczenie Decyzji NIE oferuje zielonej karty ani ścieżki do obywatelstwa. (more…)

Nie będzie więzienia w Crete

Tuesday, June 26th, 2012

Po wielomiesięcznej batalii i protestach, liderom miejskim miasteczka Crete w stanie Illinois udało się zablokować pomysł budowy imigracyjnego więzienia dla osób oczekujących na deportację ze Stanów Zjednoczonych w jednej z dzielnic ich powiatu. Właścicielem i zarządcą budowanego aresztu miała być firma Corrections Corporation of America (CCA) – prywatna korporacja posiadająca podobne budynki w innych stanach. Firma ciesząca się niezbyt pochlebną opinią, gównie przez działania na pograniczu praw człowieka i lobbing na rzecz prawa anty-imigracyjnego. Mieszkańcy Crete wraz z liderami podjęli swoją decyzję w oparciu o bardzo duży sprzeciw społeczny dla tego przedsięwzięcia. Sprawą pilnie zajmowały się również organizacje pozarządowe walczące o prawa człowieka i imigrantów. Próba budowy imigracyjnego więzienia w Crete rozbudziła również ogólnokrajową debatę na temat konieczności kompleksowej reformy imigracyjnej oraz łamania praw człowieka przez coraz częściej powstające prywatne więzienia w USA i sposób ich kontroli. (more…)

Zostań wolontariuszem infolinii wsparcia dla rodzin

Thursday, October 20th, 2011

telefon-dzwonmicTylko w miesiącu wrześniu Infolinia Wsparcia dla Rodzin pomogła ponad 1800 rodzinom….to jest okazja dla Ciebie by być częścią inicjatywy, która oferuje niezbędne informacje, wsparcie oraz skierowania dla rodzin w potrzebie.

Przyłącz się to grupy 67 wolontariuszy! Pomóż rodzinom, które są w procesach deportacyjnych!

Każdego dnia 1100 rodzin jest rozdzielanych przez deportacje. Ty możesz im pomoc!

W Sobotę, 12 listopada od 12:00 pm do 4:00 pm w biurze Stanowej Koalicji na Rzecz Imigrantów i Uchodźców (Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights) odbędzie się szkolenie dla wolontariuszy, którzy chcą być częścią 24-godzinnej Infolinii Wsparcia dla Rodzin. (more…)

Administracja prezydenta wstrzymuje deportacje

Friday, August 19th, 2011

ice-arrest

Administracja prezydenta Baracka Obamy wstrzyma deportacje nieudokumentowanych imigrantów, którzy nie popełnili żadnych przestępstw. Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Janet Napolitano w liście wystosowanym w czwartek do grupy ponad 20 senatorów napisała, że rząd skupi się jedynie na deportacjach przestępców i osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Zezwoli to wielu nieudokumentowanym imigrantom na ubieganie się o pozwolenie na pracę w Stanach Zjednoczonych. (more…)

Po czterech latach mozolnej walki, w końcu razem

Sunday, August 7th, 2011

tj-weddingPo czterech długich latach rozłąki, Tony Wasilewski w końcu będzie razem ze swoją rodziną. Jego żona Janina musiała opuścić Stany Zjednoczone po tym, jak otrzymała ostateczny nakaz deportacji. Jej przymusowy wyjazd jednocześnie rozzłościł i głęboko zasmucił ich przyjaciół, rodzinę i całe środowisko polonijne w Chicago. Najbardziej oczywiście przeżył to Tony, którego dotychczasowe życie kręciło się wokół Janiny i Briana. Wiedząc, że nie będzie w stanie bez nich żyć, postanowił zrobić wszystko co w jego mocy, aby mogli oni powrócić do Stanów Zjednoczonych.
(more…)